Entertainment

TRNC Football Fixtures for Weekends March 1/2/3 and 6/8/9/10

By Richard Beale ……

As you may have only received your copy of CyprusScene E-newspaper on Saturday it may be too late for you to plan going to watch a local football match.

So every week we will publish the current weekend matches plus the following week to make it easier for you to plan ahead.

This week for the “pick of the day’  are on Wednesday 6th March when the Quarter Final 1st Leg of the Kıbrıs Cup takes place.  League 1 side Ozanköy take on second place Super League team Mağusa Türk Gücü.

On the same day in Famagusta League 1 Yonpaş Dumlupınar entertain third place Super League team Doğan Türk Birliği.

Selective matches for March 1/2/3 and 6th.

Code : SL = Super League,  L1 = League 1, Cup = Kibris Cup Quarter Final.

 

PLACE

DATE

L

MATCH

ALSANCAK

Mustafa Hidayet Stadı

Sun Mar 3

SL

Merit Alsancak Yeşilova v Çetinkaya ko 2-30pm

CATALKÖY

Nihat Bağcier Stadı

Sun Mar 3

L1

Düzkaya v Yeniboğaziçi ko 2-30pm

( behind Tempo Supermarket)

FAMAGUSTA

Dr Fazil Küçük Stadıum

Wed Mar 6 Cup Yonpaş Dumlupınar v Binatlı  Quarter Fınal Kıbrıs Cup 1st Leg. ko 2-30pm

Gazimağusa Canbulat Stadı

Sat Mar 2

SL

Mağusa Türk Gücü v Gönyeli ko 2-30pm

 Muharrem Döveç Stadı

Sat Mar 2

L1

Çanakkale v Bostancı Bağil ko 2-30pm

GIRNE

20 Temmuz Mete Adanir Stadium

Sat  Mar 3

SL

Doğan Türk Birliği v Esentepe ko 2-30pm

LEFKOŞA

Atatürk Stadıum

Frı Mar 1

SL

Yenicamı v Genclik Gücü ko 6-30pm – floodlight match

Şht Hüseyin Ruso Stadium

OZANKÖY

Mustafa Özkayım Stadı

Sun Mar 3

Wed Mar 6

Wed Mar 6

SL

Cup

Cup

Küçük Kaymaklıv Türk Ocak ko 2-30pm

 

Gençlik Gücü v Doğan Turk Birliği

Quarter Fınal Kıbrıs Cup 1st leg ko 2-30pm

 

Ozanköy v Mağusa Türk Gücü Quarter Final Kıbrıs Cup 1st leg ko2-30pm

 

Selective matches for March 8/9/10 and 11th.

Code : SL= Super League.   L1= League 1

PLACE

DATE

L

MATCH

ESENTEPE

Erdal Barut Stadıum

Sun Mar 10

SL

Esentepe v Baf Ülkü Yurdu ko 2-30pm

FAMAGUSTA

Dr Fazıl Küçük Stadı

Sun Mar 10

L 1

Yonpaş Dumlupınar v Ozanköy ko 2-30pm

Maraş Stadı

Sat Mar 9

L1

Maraş v Göçmenköy ko 2-30pm

GIRNE

20 Temmuz Mete Adanir Stadium

Sat Mar 9

Mon Mar 11

SL

SL

Türk Ocak v Merit Alsancak Yeşilova ko 2-30pm

 

Girne Halk Evi v Yenicamı  ko 6-30pm- floodlight match.

ISKELE

Cumhuriyet Stadıum

Sun Mar 10

SL

Gençler Birliği v Mağusa Türk Gücü ko 2-30pm

KARŞIYAKA

Ergin Cemal Şahdur Stadı

Sun Mar 10

L1

Karşıyaka v Yalova ko 2-30pm

LEFKOŞA

Atatürk Stadıum

Frı Mar 9

SL

Çetinkaya v Lefke ko 6-30pm floodlight match

Şht Hüseyin Ruso Stadıum

Sun Mar 10

SL

Gençlik Gücü v  Doğan Türk Birliği ko 2-30pm