By Richard Beale…..

Selective Local League Fixtures For Weekend 3/4/5 November.

We are spoilt this weekend, so where do we begin! Mouthwatering fixtures are Yonpaş Dumlupınar v Mesarya where Dumlupınar Coach Mehmet Emin Zain pits his wits against his old club Mesarya who he got promoted in the summer to League 1. On Saturday League 1 leaders Karşıyaka play a kind of local “derby” against Ozanköy.

However the best match of the weekend is on Monday night, under floodlights, also live on BRT1 TV where two Girne based teams Girne Halk Evi v Doğan Türk Birliği clash – should be a cracker of a match!

Code : SL = Super League. L1= League1

PLACE

DATE

L

MATCH

ESENTEPE

Erdal Barut Stadıum

Sun Nov 4

SL

Esentepe v Mağusa Türk Gücü ko 2-30pm

FAMAGUSTA

Dr Fazıl Küçük Stadı

Sun Nov 4

L1

Yonpaş Dumlupınar v Mesarya ko 2-30pm

Maraş Stadı

Sat Nov 3

L1

Maraş v Akova Vurdu ko 2-30pm

GIRNE

20 Temmuz Mete Adanir Stadium

Sat Nov 3

SL

Türk Ocak v Çetinkaya ko 2-30pm

Mon Nov 5

SL

Girne Halk Evi v Doğan Türk Birliği ko 6-00pm – floodlight match.

ISKELE

Cumhuriyet Stadıum

Sat Nov 4

SL

L.Gençler Birliği v Cihangir ko 2-30pm.

LEFKOŞA

Atatürk Stadıum

Sat Nov 4

SL

Yenicamı v Lefke ko 2-30pm

Şht Hüseyin Ruso Stadıum

Sat Nov 4

SL

Gençlik Gücü v Baf Ülkü Yurdu ko 2-30pm

KARŞIYAKA

Ergin Cemal Şahdur Sahası

Sat Nov 4

L1

Karşıyaka v Ozanköy ko 2-30pm

Selectıve matches for Weekend November 10-11 and 12th.

Code SL = Super League – L1 = League 1

 

PLACE

DATE

L

MATCH

ALSANCAK

Mustafa Hidayet Çalar Stadı

Sun Nov 11

SL

Merit Alsancak Yeşilova v Gönyeli ko 2-30

CATALKÖY

Nihat Bağicer Stadı

Sat Nov 10

L1

Düzkaya v Hamitköy ko 2-30pm

FAMAGUSTA

Çanakkale Nuharrem Döveç Stadı

SunNov 11

L1

Çankkale v Maraş ko 2-30pm

Dr Fazıl Küçük Stadı

Sat Nov 10

SL

Mağusa Türk Gücü v Gençlik Gücü ko 2-30pm

GIRNE

20 Temmuz Mete Adanir Stadium

Mon Nov 12

SL

Doğan Türk Birliği v Yenicamı ko 6-00pm

(floodlight match)

LEFKOŞA

Atatürk Stadıum

Sat Nov 10

SL

Çetinkaya v Binatlı ko 2-30pm

Cihangir Stadıum

Sat Nov 10

SL

Cihangir v Esentepe ko 2-30pm

Şht Hüseyin Ruso Stadıum

Sun Nov 11

SL

Küçük Kaymaklı v L. Gençler Birliği ko 2-30pm

OZANKÖY

Mustafa Özkayım Stadı

Sun Nov 11

SL

Ozanköy v Yalova ko 2-30pm