By Richard Beale ….

As you may have only received your copy of Cyprusscene E.newspaper  on Saturday it may be too late for you to plan going to watch a local football match.

So every week we will publish the current weekend matches plus the following week to make it easier for you to plan ahead.

 

Selective fixtures for Weekend 19th 20th and 21st October.

The two outstanding fixtures for this weekend are probably both on Sunday, the first one is in Lefkoşa in another “derby” match where Gençlik Gücü and leaders Yenicami clash.

The other match is in Esentepe where the home team face sleeping giants Doğan Türk Birliği. The Girne side have had a bad start to the season but won last time out and soon will start climbing the table and challenging the leading teams.

Code : SL = Super League : L1= League 1

PLACE DATE L MATCH
ESENTEPE

Erdal Barut Stadıum

Sun Oct 21 SL Esentepe v Doğan Türk Birligi ko 3-30pm
FAMAGUSTA
Dr Fazıl Küçük Stadı Sat Oct 20 L1 Yonplaş Dumlupınar v Yalova ko 3-30pm
Maraş Stadı Sun Oct 21 L1 Maraş v Mesarya ko 3-30pm
GIRNE

20 Temmuz Mete Adanir Stadium

Sun Oct 21 SL Türk Ocak v Küçük Kaymaklı ko 3-30pm
Sat Oct 20 SL Girne Halk Evi v Lefke ko 3-30pm
ISKELE

Cumhuriyet Stadıum

Sat Oct 20 SL L. Gençler Birligi v Baf Ülkü Yurdu ko 3-30pm
LEFKOŞA
Atatürk Stadıum Frı Oct 19 SL Çetinkaya v Merit Alsancak Yeşılova ko 7-00pm floodlight match
Şht Hüseyin Ruso Stadıum Sun Oct 21 SL Gençlik Gücü v Yenicamı ko 3-30pm
KARŞIYAKA
Ergin Cemal Şahdur Sahası Sun Oct 21 L1 Karşıyaka v Doğancı ko 3-30pm

Selective matches for Weekend 27th 28th and 29th October.

PLACE DATE L MATCH
ALSANCAK

Mustafa Hidayet Çalar Stadı

Sun Oct 28 SL Merit Alsancak Yeşilova v Türk Ocak ko 2-30pm.
CATALKÖY

Nihat Bağicer Stadı

Sun Oct 28 L1 Düzkaya v Bostancı Bağil ko 2-30pm

(stadium behınd Tempo)

FAMAGUSTA
Çanakkale Nuharrem Döveç Stadı Sun Oct 28 L1 Çanakkale v Mormeneşke ko 2-30pm
Dr Fazıl Küçük Stadı Mon Oct 29 SL Mağusa Türk Gücü v L.Gençler Birliği

ko 6-00pm floodlight match.

GIRNE

20 Temmuz Mete Adanir Stadium

Sat Oct 27 SL Doğan Türk Birliği v Gençlik Gücü ko 2-30pm
LEFKOŞA
Atatürk Stadıum Sat Oct 27 SL Yenicamı v Girne Halk Evi ko 2-30pm
Şht Hüseyin Ruso Stadıum Sun Oct 28 SL Küçük Kaymaklı v Binatlı ko 2-30pm
OZANKÖY

Mustafa Özkayım Stadı

Sat Oct 27 L1 Ozanköy v Yonplaş Dumlupınar ko 2-30pm